29 kwietnia, 2024
  • 29 kwietnia, 2024
5 grudnia, 2018

Jak działa sterylizator grawitacyjny?

Autor 0 1290 Views

Sterylizatory to podstawowe akcesoria w wielu branżach chemii, medycyny, a coraz częściej możemy je spotkać także w domach prywatnych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Są to urządzenia, które mają różny mechanizm działania, a sterylizacja zachodzi pod wpływem różnych procesów fizycznych. Najbardziej popularne są sterylizatory grawitacyjne, czasem nazywane również sterylizatorami parowymi, spójrzmy na to, jak działają.

Co to jest sterylizacja?

Sterylizacja jak wiadomo ma za zadanie zabić wszelkie mikroorganizmy, a w najgorszym przypadku sprawić, aby były one nieaktywne. Stosuje się ją w różnych branżach, na przykład w medycynie lub przemyśle spożywczym. Istnieją również różne metody dostosowane do wymagań danej branży. Kilka przykładów to:
– sterylizacja termiczna,
– sterylizacja grawitacyjna (parą wodną),
– sterylizacja mikrofalowa,
– sterylizacja próżniowa (najczęściej w połączeniu z inną metodą).

Sterylizacja grawitacyjna należy do najstarszych metod, najprostszych oraz najbardziej rozpowszechnionych. Chociaż w wielu dziedzinach musiała ona ustąpić bardziej nowoczesnym metodom, to z drugiej strony coraz częściej wkracza ona do naszych domów. Dzięki niej sterylizujemy np. butelki dla dzieci, smoczki, słoiki do przetworów oraz wiele innych rzeczy. Warto wiedzieć zatem, jak działa sterylizator grawitacyjny.

Jak działa sterylizator grawitacyjny?

Sterylizatory grawitacyjne możemy podzielić na dwa główne rodzaje:

– sterylizatory ciśnieniowe,
– sterylizatory działające pod ciśnieniem atmosferycznym.

Sterylizatory działające pod normalnym ciśnieniem niestety nie są zazwyczaj tak skuteczne, jak byśmy tego oczekiwali, dlatego warto jest zgłębić zasadę działania sterylizatorów ciśnieniowych. Do sterylizatora wlewana jest woda, którą następnie się podgrzewa. Wytwarza się wówczas para wodna, której jest tym więcej, im bardziej podgrzewamy zbiornik. Ponieważ wraz z gromadzeniem się pary, ciśnienie w zbiorniku rośnie, temperatura pary wodnej jest również coraz wyższa. Właśnie ta zależność wpływa najbardziej na skuteczność sterylizacji.

Sterylizatory ciśnieniowe dzielimy dodatkowo na próżniowe oraz grawitacyjne. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest mechanizm usuwania powietrza z komory. W przypadku próżniowych odmian sterylizatorów w komorze wytwarzana jest próżnia, w przypadku sterylizatorów komora jest po prostu odpowietrzana.

Jakie wady i zalety ma sterylizator grawitacyjny?

Na pewno do największych zalet sterylizatorów grawitacyjnych należy cena, prostota działania oraz łatwość obsługi. Sterylizatory grawitacyjne są również bardzo skuteczne, a na pewno zapewniają wystarczającą skuteczność do wykorzystywania ich w domu. Mają jednak również swoje wady, które należy wziąć pod uwagę.

Sterylizatory grawitacyjne nadają się do sterylizacji przedmiotów, które mają nieskomplikowane kształty, nie możemy również sterylizować przedmiotów, które są opakowane. Wykluczone jest również sterylizowanie opatrunków, wyrobów z celulozy lub innych materiałów. Dlatego, jeśli chcemy sterylizować pieluszki (np. wielorazowe bambusowe są ostatnio popularne) to na pewno nie uda nam się tego zrobić za pomocą sterylizatora grawitacyjnego. Pomiędzy warstwami materiału oraz włóknami znajduje się na tyle dużo powietrza, które nie zostanie usunięte, a sterylizacja będzie nie do końca skuteczna. To, czy tego typu sterylizator nam się przyda, zależy przede wszystkim zależy od tego, w jakim celu chcemy go używać.

Inspirowane: Wamed.pl – producent sprzętu medycznego

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *