Jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców w szeroko pojętym przemyśle budowlanym jest stal. Bez stali większość konstrukcji budowlanych by nie powstała albo ich wytrzymałość byłaby znacznie mniejsza. Bardzo często z produktów stalowych, wykorzystywane są pręty stalowe, które dostępne są w różnych długościach, przekrojach i rodzajach. Duży asortyment tego typu wyrobów pozwala na ich zastosowanie, zarówno w branżach przemysłowych jak i przy robotach remontowo-budowlanych na własny użytek.
Pręty stalowe są wyrobem hutniczym o wielokrotnie mniejszym przekroju w stosunku do długości. Tworzone są poprzez wyciąganie lub walcowanie surowca metalowego. Powstają zazwyczaj ze stali o różnym gatunku i klasie wytrzymałości. Jeżeli chodzi o klasy to w celu łatwiejszego rozpoznania pięciu klas w pierwszych dwóch, wykonywane są pręty gładkie, a w kolejnych trzech pręty żebrowane. Dodatkowo przez odpowiedni proces powstawania nacięć uzyskuje się pręty gwintowane, które rozszerzają skalę wykorzystania tego typu produktów stalowych.
Pręty stalowe wykorzystywane są przede wszystkim do przeróżnych konstrukcji stalowych jako elementy łączeniowe lub zbrojeniowe. Jako wzmocnienie konstrukcji betonowych, wykorzystywane są zazwyczaj pręty żebrowane, które odpowiednio połączone stanowią zbrojenia zwiększające odporność na uszkodzenia fundamentów, belek okiennych, drzwiowych i stropowych czy nawet całych stropów i stropodachów. Natomiast pręty gwintowane, dzięki swej konstrukcji mogą bardzo mocno łączyć ze sobą różne elementy konstrukcyjne. Wykorzystywane mogą być przy szalunkach, jak również konstrukcjach samych więźb dachowych. Pręty gwintowane stosowane są bardzo często do budowy sufitów podwieszanych w celu stworzenia stabilnych i łatwo regulowanych konstrukcji, jak również przy montażu instalacji wentylacyjnych, elektrycznych oraz hydraulicznych.
Przyglądając się bliżej, pręty gwintowane możemy podzielić na kilka grup ze względu na rodzaje samych gwintów. W pierwszej kolejności należy wyróżnić gwinty złączne i pociągowe, zmieniające całkowicie przeznaczenie wybranych prętów. Następnie bardzo ważną cechą jest sposób skręcania, czy gwint jest lewy czy prawy. Kolejną istotną cechą jest skok gwintu, dzięki któremu mamy gwint normalny, grubozwojowy i drobnozwojowy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze krotność gwintu, czyli pojedynczy, dwukrotny, wielokrotny, oraz sam kształt, który możemy wybrać w zależności od celu wykorzystania. Tak szeroki asortyment prętów gwintowanych pozwala na bardzo duży zakres ich zastosowań, poczynając od drobnych prac konstrukcyjnych aż po przemysłowe projekty budowlane.
Zarówno stal jak i same pręty stalowe są praktycznie obecne prawie wszędzie wokół nas. Po chwili zastanowienia się stwierdzimy i znajdziemy co najmniej kilka zastosowań tego typu produktów w najbliższym naszym otoczeniu, czy to w samej konstrukcji budynku, czy jako inne elementy łączące wyposażenie samych pomieszczeń. Odpowiednie dobranie tego typu produktów zapewnia bezpieczeństwo większości konstrukcji budowlanych i nie tylko.
źródło: azmet.com.pl – śruby ciesielskie