1 marca, 2024
  • 1 marca, 2024
6 listopada, 2018

4 powody, dla których warto zapisać dziecko na kurs języka angielskiego

Autor 0 689 Views

Zapisywanie dzieci na zajęcia dodatkowe jest popularne i stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Z czasem pojawiają się coraz bardziej oryginalne i pomysłowe formy aktywności pozalekcyjnej. Wśród najpopularniejszych w dzisiejszych czasach można wskazać zajęcia z języka obcego, w szczególności angielskiego. Poniżej przedstawionych zostanie 5 powodów, dlaczego warto zapisać dziecko na taki kurs.

Angielski językiem globalnym

Język angielski jest najbardziej użyteczny jeśli chodzi o międzynarodową komunikację. W tym miejscu warto przytoczyć kilka statystyk. Według danych Ethnologue jest to trzeci najbardziej popularny język ojczysty na świecie. Jako taki jest używany przez ok. 372 miliony ludzi. Ustępuje tylko chińskiemu, co oczywiście wynika z liczebności narodu chińskiego, oraz hiszpańskiemu. Co równie ważne, zajmuje pierwsze miejsce spośród języków używanych jako drugich, obok rodzimego. W ten sposób korzysta z niego 612 milionów osób, ponad 4 razy więcej niż z drugiego w tym zestawieniu chińskiego i 6 razy więcej niż trzeciego pod tym względem francuskiego. Język angielski jest powszechnie używany w nauce i biznesie. Ok. 80% informacji dostępnych w internecie jest w tym języku. Dla zobrazowania tego faktu można chociażby porównać liczbę stron w poszczególnych wersjach językowych Wikipedii. Taki sam procent użytkowników internetu komunikuje się właśnie po angielsku. Oprócz tego znajomość angielskiego ułatwia dostęp do kultury i rozrywki, umożliwia czytanie wielu książek i oglądanie wielu filmów w ich oryginalnym języku lub nauki online.

Dzieci szybciej się uczą

Dobrze jest jak najwcześniej zacząć uczyć dziecko języka obcego. Nie chodzi tutaj tylko o to, że stracony czas będzie trzeba nadrabiać w późniejszych latach intensywniejszą pracą. W tym przypadku można byłoby wyjść z założenia, że w danym momencie lepiej postawić na inną aktywność pozalekcyjną, a na języki czas przyjdzie później. Takie rozwiązanie jest skrajnie nieefektywne. Do przyswajania i gromadzenia wiedzy wykorzystywane są połączenia nerwowe, z których najważniejsze powstają przez pierwsze lata życia. W kolejnych latach przyrost połączeń synaptycznych znacząco spowalnia. Z tego względu warto jak najwcześniej rozpocząć nauczanie dziecka języka obcego, zanim najbardziej chłonne połączenia zostaną wykorzystane do czegoś innego. Kilkuletnie dziecko ma naturalną zdolność uczenia się nawet kilku języków i ich rozróżniania oraz oddzielania

Odpowiednie warunki i metody nauczania

Obecnie nauczanie języka obcego jest już standardem co najmniej od szkoły podstawowej. Z tego względu ktoś mógłby powątpiewać w sens powielania nauki tego samego materiału na zajęciach dodatkowych. Mogłaby to być prawda, gdyby nauczanie języków obcych w szkołach stało na odpowiednim poziomie. Niestety, praktyka pokazuje, że nawet jeśli dziecko trafi na kompetentnego i przygotowanego do pracy z dziećmi nauczyciela, przeszkadzać im może szereg czynników niezależnych od nich. Po pierwsze, w szkołach publicznych często angielski nauczany jest w zbyt dużych grupach, co nie pozwala na poświęcenie każdemu uczniowi odpowiedniej ilości czasu. Oprócz tego, część dzieci może być zupełnie niezainteresowana nauką i przeszkadzać w ten sposób innym. W końcu sama liczba godzin przeznaczona na języki obce może okazać się niewystarczająca, a metoda niewłaściwa. Te okoliczności sprawiają, że najczęściej konieczne jest zapisanie dziecka na dodatkowy kurs języka angielskiego. W przypadku dodatkowych zajęć rodzic ma pełną swobodę w doborze nauczycieli i szkoły, a co za tym idzie metody nauczania. Poza tym, w szkołach językowych często uczą native speakerzy, czyli osoby posługujące się nauczanym językiem jako ojczystym.

Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego to dobra okazja na poznanie przez dziecko nowych kolegów i koleżanek.

Przygotowanie do realiów rynku pracy

Może wydawać się to przesadzone w kontekście dzieci w wieku szkolnym lub młodszych, ale nauka języka obcego na wysokim poziomie od najmłodszych lat będzie miała bardzo istotne znaczenie w przyszłości. Większa efektywność nauki na dodatkowych zajęciach ułatwia szybkie przygotowywanie do kolejnych stopni znajomości języka potwierdzanych certyfikatami. Uczeń szkoły podstawowej, który systematycznie uczy się języka angielskiego na zajęciach dodatkowych, bez żadnych problemów jest w stanie otrzymać certyfikat potwierdzający umiejętność posługiwania się angielskim na poziomie A2. Z tego poziomu łatwiej dorastającym nastolatkom rozwijać umiejętności do następnych poziomów, które są istotnym atutem w oczach potencjalnych pracodawców.

Inspirowane: archibald.pl – kursy języka angielskiego dla młodzieży

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *